Trendy cenowe i wyjaśnienia porad

Zastanawiasz się, czy rezerwować lot od razu, czy też czekać na możliwy spadek cen? Nasza podstawowa rekomendacja jest prosta: jeśli na interesującej Cię trasie znalazłeś lot w dobrej cenie – rezerwuj go. Dodatkowych informacji dostarczają nasze prognozy cen. Możesz też skorzystać z naszych ogólnych porad dotyczących taniego latania.

Jak powstają nasze prognozy cen?

Każdego roku na serwisach internetowych KAYAK-a i poprzez nasze aplikacje mobilne podróżni dokonują ponad miliarda wyszukiwań. Analizujemy wyniki tych wyszukiwań, aby prognozować, czy cena dla określonego celu i terminu podróży będzie spadać lub rosnąć w ciągu następnych siedmiu dni.

Nasz zespół badawczy wykorzystuje do prognozowania cen złożone algorytmy i modele matematyczne. Przewidywanie przyszłych cen bazujące na danych z przeszłości nie działa perfekcyjnie, dlatego też nie możemy zagwarantować stuprocentowej pewności tych prognoz. Z tego samego powodu zawsze podajemy informację o przewidywanej trafności prognozy wynikającej z analizy statystycznej.

Codziennie monitorujemy i mierzymy dokładność naszych prognoz cen, poprzez śledzenie określonej liczby lotów w ciągu kolejnych siedmiu dni (lub od momentu wyszukiwania do wylotu) i poprzez porównywanie ich z wcześniejszymi prognozami, a następnie weryfikujemy, czy okazały się one trafne, czy też nie.