Nawet 386 zł za rezerwację miejsca

Dla wielu podróżujących Polaków koszty dodatkowe, które naliczane są podczas rezerwacji lotów, nie są zaskoczeniem. Większość pamięta, że do ceny wyjściowej często należy dodać opłaty lotniskowe, administracyjne czy prowizję za płatność kartą. W naszej najnowszej analizie przedstawiamy ceny rezerwacji miejsca na pokładzie tanich i tradycyjnych linii lotniczych, które mogą wynieść od 5 do blisko 400 złotych. W ramach analizy powstała również infogragika — kliknij tutaj, aby ją zobaczyć.

Koszty rezerwacji miejsca w tanich liniach lotniczych

Mimo że przewoźnicy niskokosztowi często oferują atrakcyjne ceny połączeń, ostateczna kwota na rachunku łatwo może wzrosnąć przez usługi opcjonalne, takie jak nadanie bagażu czy rezerwacja miejsca. Przeciwnie do tego, czego mogą spodziewać się podróżni, te ostatnie wcale nie muszą być wysokie. Ceny wyboru miejsca na loty obsługiwane przez linie Wizz Air zaczynają się już od 5 złotych, a od 10 złotych na te, których operatorami są Ryanair i easyJet. Jednak podróżni, którzy chcą zapewnić sobie odrobinę dodatkowego miejsca na nogi, muszą liczyć się z wyższymi kosztami – od 53 złotych w Ryanairze i 60 złotych – w easyJecie.

Koszt rezerwacji miejsca na loty obsługiwane przez tradycyjnych przewoźników


Zależnie od wielu czynników różnią się także ceny rezerwacji miejsc w tradycyjnych liniach lotniczych. Pasażerowie linii Air France i Lufthansa mogą liczyć na bezpłatny wybór miejsca na krótkich trasach. Konkurencyjne stawki, także względem przewoźników niskobudżetowych, oferują linie LOT – wybór ulubionego miejsca na ich krótkodystansowych połączeniach kosztuje od 20 do 30 złotych. Na dłuższych trasach za rezerwację podróżni zapłacą od 75 złotych. Jednak na największe koszty muszą przygotować się pasażerowie, którym zależy na miejscu z dodatkową przestrzenią na nogi – u większości przewoźników takie siedzenia są droższe niż standardowe miejsca. Przykładowo w Lufthansie za fotel z dodatkowym miejscem na nogi podczas lotu długodystansowego pasażerowie zapłacą od 215 do 386 złotych, podczas gdy za rezerwację standardowego musieliby zapłacić 107 złotych. Podobnie w TAP Portugal wygodniejsze miejsce na długi lot kosztuje 257 złotych, a klasyczne – 107 złotych. Na krótkich trasach linie SAS oferują takie same ceny zarówno za miejsca z dodatkowym miejscem na nogi, jak za standardowe, które kosztują od 56-64 złotych.

 

Uwagi

Analiza dotyczy rezerwacji miejsc w klasie ekonomicznej na pokładzie wymienionych linii lotniczych i została wykonana między 30.01.2017 a 6.02.2017. Pełne wyniki analizy mogą zostać udostępnione na prośbę. Ceny zostały zebrane na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych przewoźników. Ceny na stronach internetowych linii lotniczych zostały podane w EUR/GBP/USD lub PLN i zostały przeliczone według średniego kursu wymiany z dnia 6.02.2017. Loty krótkodystansowe obejmują loty krótsze niż 3 godziny, a loty długodystansowe – równe i dłuższe niż 6 godzin.