Road trip z KAYAK — Wrażenia i porady

Poczucie wolności i zmierzanie ku przygodzie – prawdopodobnie właśnie to najbardziej pociąga nas w podróżowaniu samochodem. Dopiero jadąc przed siebie, nieograniczeni terminem czy rozkładem jazdy, możemy naprawdę poczuć niezależność, cieszyć się podróżą i drogą samą w sobie. Road trip to także wyjątkowa okazja, aby w pełni doświadczyć podróży – samemu zaplanować trasę, ale i z niej zboczyć, zostać dłużej w miejscu, które nas urzekło czy wręcz przeciwnie – odjechać bez oglądania się za siebie, z tego, którym jesteśmy zawiedzeni. Aby przekonać się, jak to wygląda w praktyce, zaprosiliśmy pięciu blogerów do akcji #KAYAKRoadTrip, w której uczestnicy zaplanowali swoją wymarzoną podróż autem i podzielili się wrażeniami z trasy oraz przydatnymi wskazówkami dotyczącymi przygotowań do wyprawy na czterech kółkach.

Po znalezieniu i rezerwacji auta na KAYAK.pl, uczestnicy akcji wyruszyli w drogę. Na cel swoich podróży wybrali różne miejsca dookoła świata, przemierzając łącznie, sześć krajów i aż 7 000 kilometrów. Natalia i Łukasz, autorzy bloga Tasteaway, jeździli po okolicach Jeziora Garda we Włoszech, aby odkryć najlepszy szlak regionalnej kuchni. Po nich na wyprawę ruszył Bartek – połowa zespołu tworzącego Paragon z podróży, który dojechał aż do Rygi, po drodze czyniąc wiele celnych spostrzeżeń na temat Wilna i Kowna, które odwiedził jadąc do Łotwy. Aleksandra, autorka bloga Duże podróże, zdecydowała się lepiej poznać rodzinne okolice i podróżowała po Małopolsce, gdzie odkryła przed nami ukryte malownicze wioski i niezwykłe górskie panoramy. Razem z Ulą z Adamant Wanderer mogliśmy wziąć udział w road tripie po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i poczuć klimat podróży autem jak z filmu. Marcin, który tworzy bloga Livealife, przejechał przez Niemcy aż do Stuttgartu, gdzie jego podróż zwieńczyła wizyta w muzeum motoryzacji. Każdy z uczestników wrócił z zapasem przydatnych wskazówek dotyczących planowania wypraw autem oraz garścią inspiracji do następnych podróży.

Co więcej, osoba, która przygotowała najciekawsze wskazówki i sprawiła, że naprawdę zamarzył się nam własny road trip, wygrała konkurs #KAYAKRoadTrip. I chociaż niezwykle trudno było wybrać tylko jedną osobę, Ula prowadząca bloga Adamant Wanderer pokazała, jak maksymalnie wykorzystać daną okazję. Podczas trzytygodniowej podróży przejechała blisko trzy tysiące kilometrów, a jej doświadczenia obserwować mogliśmy zarówno na Instagramie i Facebooku, jak i Snapchacie oraz w relacji video, którą znajdziecie na blogu. Bardzo dziękujemy za całą moc wrażeń i gratulujemy!

View this post on Instagram

We're already back home so this means the end of posting pictures from our road trip 😊 Two months ago while sitting after dinner on our balcony Benjamin drew a map of our US itinerary on the first page of our KAYAK notebook... It doesn't feel like we drove so much but we've passed over 3000km in 2.5 weeks. From the very Northern part of the West Coast to nearly San Diego, swapping also ocean view for desert heat. I hope you've enjoyed the road trip pictures and thanks a lot for all your comments! Also a huge thank you to KAYAK for making this trip possible! It's been a very cool way to end this summer 👏🏻 I'll now start working on blog posts where I'll write more about where we've gone, what we've seen, done and whom we've met 😊 #KayakRoadTrip #mytravelhacks #westcoastroadtrip #roadtrippin

A post shared by Ula Fiedorowicz (@adamant_wanderer) on

Gotowi na planowanie własnego road tripa? Oto kilka przydatnych wskazówek podchwyconych z relacji uczestników naszej akcji, które będą dla Was źródłem użytecznych informacji oraz wspaniałą inspiracją do następnej podróży.

Samochód szyty na miarę

Każde z piątki uczestników akcji zaplanowało podróż do innego zakątku świata. Oznacza to również, że każdy znalazł odpowiedni zestaw czterech kół na czekającą go trasę. Na KAYAK.pl można łatwo wybrać samochód odpowiedni do planowanej podróży i potrzeb pasażerów. Więcej praktycznych informacji o wynajmie auta znajdziecie w poście Aleksandry na blogu Duże Podróże, w którym przeczytać możecie instrukcję wynajmu samochodu krok po kroku.

Kilka przydatnych wskazówek, o których warto pamiętać podczas wynajmowania auta

Wybierając się w podróż wynajętym samochodem, warto pamiętać o kilku rzeczach. Żeby uniknąć ukrytych kosztów należy dokładnie sprawdzić, czy u wybranego agenta nie ma ograniczeń związanych z ilością przejechanych kilometrów oraz czy ubezpieczenie pokrywa szkody o każdej wartości (przeciwieństwem jest „wkład własny”, czyli wysokość wartości szkody, do której zobowiązujemy się sami pokryć koszty naprawy). W poście Uli na Adamant Wanderer znajdziecie także inne wskazówki, pomagające uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z wynajmem samochodu.

Spakuj się z głową

Dużym plusem podróży samochodem jest fakt, że nie ograniczają nas typowe limity związane z wagą czy rozmiarem bagażu. Zależnie od wielkości auta, spakować możemy tak wiele rzeczy, ile potrzebujemy. Jak zauważyła Ola z Dużych podróży: „Niesamowite i nowe dla mnie doświadczenie: wrzucić rzeczy do bagażnika „jak leci” i móc wziąć wszystko, na co mam ochotę(…). Po miesiącach targania 25-kilowej walizki po autobusach i pociągach czuję się taka wolna!”. Pakując się, nie zapomnij o wszystkich dokumentach potrzebnych do wynajmu auta (jak np. drugi komplet dokumentów oprócz prawa jazdy), weź ze sobą również mapę lub nawigację. Wybierz także ubrania, w których będzie Ci wygodnie podczas godzin w samochodzie.

Od czasu do czasu – zrób sobie przerwę

Podążając trasą road tripu pamiętaj, aby co jakiś czas zrobić sobie przerwę od siedzenia za kierownicą. Wyjdź rozprostować nogi, przekąsić coś lub przejść się po okolicy. Możesz zwiedzić po drodze jak najwięcej miejsc lub po prostu zatrzymać się przy trasie i podziwiać otaczające Cię widoki, podczas gdy podładujesz baterie i zjesz coś smacznego.

Zjedź z głównej drogi

Pamiętaj, że podczas podróży samochodem możesz cieszyć się niezależnością – nie ograniczają Cię wyznaczone trasy czy rozkłady. Road trip jest więc doskonałą okazją, aby czasem wybrać boczną drogę, zjechać z głównej trasy. Dzięki temu masz szansę zobaczyć popularny krajobraz z zupełnie nowej perspektywy lub odkryć urokliwe miejsce, którego nie znajdziesz w żadnym przewodniku.

A może noc w aucie?

Męczą Cię pośpiech od jednego hotelu do kolejnego, wychodzenie z pokoju z punktem wybicia doby hotelowej i dodatkowe opłaty związane z noclegami? Dlaczego nie spróbować spędzenia nocy w wynajętym aucie (jeżeli znajdziesz w nim odpowiednią ilość miejsca)? Jest wiele sposobów, aby komfortowo wypocząć, zasypiając w samochodzie. A główna zaleta? Już o świcie możesz wyruszyć w dalszą drogę i w pełni wykorzystasz swoją podróż. Tylko pamiętaj, żeby mieć ze sobą odpowiednie wyposażenie na drogę.

Jedz jak lokalsi

Korzystaj z możliwości dotarcia do miejsc znajdujących się daleko od głównych tras. Zatrzymaj się w mniejszej, mniej popularnej miejscowości, zjedz poza miejscami przygotowanymi dla turystów. Przy odrobinie szczęścia i poszukiwań masz szansę odkryć prawdziwe perełki regionalnej kuchni i zjeść tak, jak jedzą lokalni mieszkańcy.

Aby zobaczyć pełną relację z podróży, sprawdź hasztag #KAYAKRoadTrip na Instagramie oraz odwiedź blogi uczestników akcji!

A jeśli po przeczytaniu naszej relacji, masz ochotę udać się w road trip, skorzystaj z naszej wyszukiwarki –> TU