Najlepsze kulinarne i modowe kierunki podróży zdaniem polskich influencerów

Podczas podejmowania decyzji o kolejnych kierunkach podróży coraz więcej Polaków czerpie inspirację z mediów społecznościowych. Jednym z głównych źródeł pomysłów na kolejne miasta i kraje do odwiedzenia są rekomendacje ulubionych influencerów. Aby ułatwić polskim podróżnym planowanie kolejnych wyjazdów, eksperci KAYAK.pl przeanalizowali relacje z podróży ponad 200 czołowych influencerów z całej Europy, w tym z Polski, przygotowując zestawienie najlepszych kulinarnych i modowych kierunków na 2018 rok. Eksperci serwisu sprawdzili również średnie koszty dotarcia z Polski do miejsc prezentowanych w rankingu.

 

TOP 10 KIERUNKÓW PODRÓŻY DLA MIŁOŚNIKÓW JEDZENIA

 

TOP 10 KIERUNKÓW PODRÓŻY DLA MIŁOŚNIKÓW MODY

 

Polska doceniona przez influencerów jako kierunek kulinarnych i modowych podróży

Z analizy wynika, że polscy influencerzy doceniają rodzimą scenę kulinarną. Wśród czołówki zestawienia ich ulubionych kierunków kulinarnych podróży znajdują się Sopot, Gdynia oraz Kraków, a na dalszych pozycjach rankingu można znaleźć także Warszawę, Poznań i Wrocław. Co dla niektórych może być sporą niespodzianką, spośród zagranicznych miejsc w tej kategorii trendsetterzy z Polski najbardziej docenili indonezyjską wyspę Bali oraz duńskie Aarhus.

Zupełnie inaczej przedstawia się ranking miast najchętniej odwiedzanych przez znanych fashionistów z Polski, w którym dominują zagraniczne kierunki podróży. Oprócz otwierającego zestawienie Paryża, Londynu (2. w miejsce rankingu), Nowego Jorku (5. pozycja) oraz Mediolanu (8. miejsce w zestawieniu) – czyli „wielkiej czwórki” światowych stolic mody – warto zwrócić uwagę na mniej oczywiste miasta, jak np. ostatni w rankingu Dubaj. Z kolei wielbicielom nieco bliższych modowych podróży influencerzy polecają Gdynię (szóstą w rankingu) oraz Kraków (9. pozycja w zestawieniu).

Jako najlepszy na kulinarne wyjazdy kraj influencerzy zdecydowanie wskazują Polskę, która wyprzedza Włochy, Niemcy czy Francję. Z rankingu wynika również, że także polscy fashioniści doceniają swoją ojczyznę  jako kierunek modowych podróży, umiejscawiając ją na drugim miejscu rankingu, zaraz za liderem modowej części zestawienia – Włochami.

Zdaniem trendsetterów z Polski najlepszy okres kulinarnych podróży to lato (sierpień oraz lipiec), jednak na wyjazd o modowym charakterze najlepiej wybrać się poza sezonem, we wrześniu lub marcu, co zapewne jest podyktowane harmonogramem najważniejszych na świecie wydarzeń modowych.

Paryż, Nowy Jork i Londyn to ulubione kierunki kulinarnych i modowych podróży

Chyba dla nikogo nie jest niespodzianką, że influencerzy z całej Europy jako najlepsze miejsca na wyjazdy związane z modą lub jedzeniem wybrali Paryż, Nowy Jork oraz Londyn. Te trzy niezwykle popularne miasta są znane ze swojej sceny kulturalnej, a co więcej, w każdym z nich można znaleźć ponad 70 restauracji wyróżnionych gwiazdką Michelin. To także miejsca, które wspólnie z Mediolanem – czwartym w zestawieniu najlepszych kierunków modowych podróży – są znane jako światowe stolice mody.

Spośród miast docenionych przez instagramowych trendsetterów za ich scenę kulinarną podróżni z Polski najtaniej dostaną się do Londynu – średni koszt podróży powrotnej do brytyjskiej stolicy z Polski to 231 zł. Z kolei najtańszym modowym kierunkiem podróży jest Wenecja. Średni koszt lotów w obie strony do tego włoskiego miasta wynosi 167 zł. Niewiele więcej podróżni wyruszający z Polski zapłacą za loty do Paryża (238 zł) czy Mediolanu (297 zł). Pokazuje to, że planując zarówno wycieczkę do jednej z europejskich stolic mody, jak i uznanych kulinarnych destynacji, można liczyć na bardzo atrakcyjne oferty ze średnią ceną lotów nawet poniżej 300 zł.

Vera Pershina, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl komentuje: „Media społecznościowe są obecnie jednym z największych źródeł inspiracji podróżniczych, a wielu podróżujących wybiera następny cel wakacyjnego wyjazdu na podstawie rekomendacji swoich ulubionych influencerów z portalu Instagram. Świadomość tego, że dane miejsce jest popularne wśród znanych kulinarnych i modowych trendsetterów, może pomóc w wyborze miejsc, do których wybierzemy się w 2018 roku. Po zarezerwowaniu lotu warto skorzystać z interaktywnych map Heatmaps, aby mieć pewność, że wybrany hotel znajduje się w samym centrum miasta, niezależnie od tego, czy zależy nam na najlepszych butikach czy najpopularniejszych restauracjach”.

Uwagi:
Zestawienie najpopularniejszych miejsc powstało w oparciu o analizę ponad 200 profili na portalu Instagram, należących do europejskich influencerów, przeprowadzoną w okresie pomiędzy 1.08.2016 oraz 1.09.2017. Zestawienie średnich cen lotów zostało podane w polskich złotych (PLN), dotyczy lotów w obie strony w klasie ekonomicznej dla jednej osoby i powstało w oparciu o wyszukiwania lotów  na KAYAK.pl w okresie 1.04.2017–20.10.2017 dla podróży między 1.01.2018 i 31.03.2018. Przeliczenie waluty bazuje na średnich kursach z listopada 2017. Ceny mogą ulec zmianom, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.