Podróżni z których krajów najchętniej odwiedzali Polskę latem?

Z raportu Stołecznego Biura Turystyki* wynika, że w zeszłym roku zainteresowanie obcokrajowców podróżowaniem do Polski wzrosło o 24% w porównaniu roku 2016. Eksperci wyszukiwarki KAYAK.pl postanowili sprawdzić, czy również i w tym sezonie Polska cieszyła się popularnością podróżnych z zagranicy. Na bazie wyszukiwań użytkowników eksperci serwisu sprawdzili m.in., kto wybrał Polskę na miejsce swojego letniego wyjazdu oraz które miasta były odwiedzane najchętniej.

Turyści ze Słowacji, Ukrainy, Islandii… i Meksyku?

Polska jest powszechnie postrzegana jako kraj zachwycający urokliwymi krajobrazami – od gór przez jeziora aż po morze – oraz miastami, które kuszą podróżnych niezliczoną ilością atrakcji turystycznych i pyszną regionalną kuchnią. Nic dziwnego, że coraz więcej obcokrajowców chętnie odkrywa Polskę. Według najnowszej analizy KAYAK.pl, opartej na wyszukiwaniach lotów z całego świata, niektórzy z naszych sąsiadów odwiedzali nas zdecydowanie chętniej niż latem ubiegłego roku. Turyści ze Słowacji i Ukrainy szukali połączeń do Polski ponad dwa razy częściej w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku, podczas gdy zainteresowanie Czechów i Litwinów wzrosło odpowiednio o 30% i 20%.

Co dla niektórych może być zaskakujące, Polska okazała się atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych podróży również dla osób na co dzień żyjących w prawdziwym raju, gdzie pogoda dopisuje przez cały rok, a plaże zachwycają złotym piaskiem. Analiza KAYAK.pl wykazała, że loty z Meksyku do Polski były wyszukiwane 35% częściej niż w zeszłym roku. Może to być spowodowane niedawnymi inicjatywami mającymi na celu wzmocnienie więzi między oboma krajami. Zaledwie rok temu Prezydent RP wyruszył w pierwszą oficjalną podróż do Meksyku, aby rozwijać stosunki handlowe i promować Polskę jako ciekawy kierunek turystyczny. Również zainteresowanie Australijczyków wzrosło o 26% w porównaniu do 2017 roku. Powód może być prosty: coraz łatwiej dotrzeć z Australii do Polski, między innymi dzięki wejściu na polski rynek przewoźników z Bliskiego Wschodu czy otwarciu przez Qantas bezpośredniego połączenia z Europą na historycznej trasie Perth-Londyn.

To, czy zainteresowanie danym kierunkiem spada, czy rośnie, ma ścisły związek m.in. z cenami biletów lotniczych. Potwierdza to również analiza ekspertów KAYAK.pl, którzy zauważyli m.in. duży wzrost zainteresowania Polską przez turystów z krajów skandynawskich, na co mogły wpłynąć niższe ceny przelotów w sezonie letnim 2018. Z kolei droższe – w porównaniu do roku 2017 – bilety na trasie Belgia-Polska mogły przyczynić się do spadku liczby wyszukiwań lotów na tej trasie, który wyniósł aż 51%.

Modne Katowice?

Analizując wyszukiwania hoteli, zespół KAYAK.pl sprawdził również, które miasta były najbardziej popularne wśród podróżnych z zagranicy. Numerem jeden tego lata okazały się Katowice, które wielu Polakom wciąż kojarzy się jedynie z kopalniami i PRL-owską architekturą. Dzięki hipsterskim i awangardowym miejscom oraz OFF Festiwalowi (jednemu z najbardziej popularnych wydarzeń muzycznych w Polsce) stolica Śląska odnotowała wzrost liczby wyszukiwań o ponad 90% względem ubiegłorocznego sezonu. Również i tego lata na pierwszych miejscach rankingu znalazły się metropolie takie jak Warszawa, Kraków i Wrocław. Nie jest to żadną niespodzianką – miasta te oferują wiele atrakcji, klimatyczne miejsca i wyśmienite restauracje z tradycyjną kuchnią polską. Dzięki infrastrukturze lotniczej są one również kluczowymi węzłami komunikacyjnymi dla dalszych podróży.

Polskie wybrzeże, co może być zaskoczeniem, nie zachwyciło zagranicznych turystów, być może z powodu pogody, która nie zawsze umożliwia opalanie się na plaży. Najpopularniejsze kurorty nad morzem, takie jak Gdańsk, Kołobrzeg i Międzyzdroje, odnotowały wyraźny spadek liczby odwiedzających w porównaniu do poprzedniego sezonu – w przypadku Świnoujścia, jest to aż o 61% mniej wyszukiwań niż w poprzednim roku.

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Celem KAYAK.pl  jest pomoc podróżnikom z całego świata w podejmowaniu świadomych i pewnych decyzji dotyczących ich podróży. Jak pokazuje nasz raport, Polskę chętnie odwiedzają turyści z nawet najbardziej odległych zakątków świata jak Meksyk czy Australia. Może to być efektem kampanii takich jak #VisitPoland zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki, w którą zostali zaangażowani vlogerzy podróżniczy m.in. z Kanady, Meksyku, Japonii czy Hiszpanii. Jesteśmy przekonani, że takie projekty pomagają budować świadomość na temat Polski wśród obcokrajowców i zachęcają ich do odkrywania tego pięknego kraju oraz sprawdzenia, jak wiele ma do zaoferowania”.

UWAGI
Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania lotów i hoteli na KAYAK.pl w przedziale czasowym  1.01.2018-31.08.2018 oraz 1.01.2017-31.08.2017 dla podróży w przedziale czasowym 1.06.2018-31.08.2018 (okres wakacyjny) i 1.06.2017-31.08.2017. Przedstawione ceny biletów lotniczych dotyczą podróży w dwie strony w klasie ekonomicznej dla 1 dorosłego podróżnego i są podane w złotówkach (PLN) zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 11 września 2018 roku. Ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być już dostępne.

*https://warsawtour.pl/wp-content/uploads/2018/08/Turystyka_w_Warszawie_Raport_2017.pdf

Podobne
Młoda para używająca telefonu komórkowego podczas lotu.

Ile kosztuje pokładowe Wi-Fi i w których liniach lotniczych jest bezpłatne?

W czasach, w których Internet towarzyszy nam przez całą dobę, nikomu nie przychodzi do głowy, żeby mogło być inaczej: dostęp...
Ola P.
Staycation, czyli wakacje blisko domu

Staycation, czyli wakacje blisko domu

Odkryj uroki urlopu spędzonego lokalnie
Jeanifer Brekling
Sprawdź, jaki hotel do Ciebie pasuje

Sprawdź, jaki hotel do Ciebie pasuje

KAYAK.pl wzbogacił swoją wyszukiwarkę hoteli o nową funkcję heat map. Jak ona działa? Jest to mapa aktywności, która umożliwia użytkownikom...
Ola
Wymarzone Wakacje Wszystkie
7 miejsc na urlop nad morzem z dzieckiem

7 miejsc na urlop nad morzem z dzieckiem

Wybór idealnego miejsca na urlop nad morzem to spore wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców. Gdzie jechać, by zapewnić zarówno tym młodszym,...
Ania Halagarda
Gdzie na narty w Polsce w 2020? 8 pomysłów na zimowy wypad

Gdzie na narty w Polsce w 2020? 8 pomysłów na zimowy wypad

Jak co roku z niecierpliwością odliczasz dni do zimowego szaleństwa na stoku? Nie wiesz, gdzie wybrać się na narty w...
Ania Halagarda