Podróżni z których krajów najchętniej odwiedzali Polskę latem?

Z raportu Stołecznego Biura Turystyki* wynika, że w zeszłym roku zainteresowanie obcokrajowców podróżowaniem do Polski wzrosło o 24% w porównaniu roku 2016. Eksperci wyszukiwarki KAYAK.pl postanowili sprawdzić, czy również i w tym sezonie Polska cieszyła się popularnością podróżnych z zagranicy. Na bazie wyszukiwań użytkowników eksperci serwisu sprawdzili m.in., kto wybrał Polskę na miejsce swojego letniego wyjazdu oraz które miasta były odwiedzane najchętniej.

Turyści ze Słowacji, Ukrainy, Islandii… i Meksyku?

Polska jest powszechnie postrzegana jako kraj zachwycający urokliwymi krajobrazami – od gór przez jeziora aż po morze – oraz miastami, które kuszą podróżnych niezliczoną ilością atrakcji turystycznych i pyszną regionalną kuchnią. Nic dziwnego, że coraz więcej obcokrajowców chętnie odkrywa Polskę. Według najnowszej analizy KAYAK.pl, opartej na wyszukiwaniach lotów z całego świata, niektórzy z naszych sąsiadów odwiedzali nas zdecydowanie chętniej niż latem ubiegłego roku. Turyści ze Słowacji i Ukrainy szukali połączeń do Polski ponad dwa razy częściej w porównaniu do tego samego okresu w 2017 roku, podczas gdy zainteresowanie Czechów i Litwinów wzrosło odpowiednio o 30% i 20%.

Co dla niektórych może być zaskakujące, Polska okazała się atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych podróży również dla osób na co dzień żyjących w prawdziwym raju, gdzie pogoda dopisuje przez cały rok, a plaże zachwycają złotym piaskiem. Analiza KAYAK.pl wykazała, że loty z Meksyku do Polski były wyszukiwane 35% częściej niż w zeszłym roku. Może to być spowodowane niedawnymi inicjatywami mającymi na celu wzmocnienie więzi między oboma krajami. Zaledwie rok temu Prezydent RP wyruszył w pierwszą oficjalną podróż do Meksyku, aby rozwijać stosunki handlowe i promować Polskę jako ciekawy kierunek turystyczny. Również zainteresowanie Australijczyków wzrosło o 26% w porównaniu do 2017 roku. Powód może być prosty: coraz łatwiej dotrzeć z Australii do Polski, między innymi dzięki wejściu na polski rynek przewoźników z Bliskiego Wschodu czy otwarciu przez Qantas bezpośredniego połączenia z Europą na historycznej trasie Perth-Londyn.

To, czy zainteresowanie danym kierunkiem spada, czy rośnie, ma ścisły związek m.in. z cenami biletów lotniczych. Potwierdza to również analiza ekspertów KAYAK.pl, którzy zauważyli m.in. duży wzrost zainteresowania Polską przez turystów z krajów skandynawskich, na co mogły wpłynąć niższe ceny przelotów w sezonie letnim 2018. Z kolei droższe – w porównaniu do roku 2017 – bilety na trasie Belgia-Polska mogły przyczynić się do spadku liczby wyszukiwań lotów na tej trasie, który wyniósł aż 51%.

Modne Katowice?

Analizując wyszukiwania hoteli, zespół KAYAK.pl sprawdził również, które miasta były najbardziej popularne wśród podróżnych z zagranicy. Numerem jeden tego lata okazały się Katowice, które wielu Polakom wciąż kojarzy się jedynie z kopalniami i PRL-owską architekturą. Dzięki hipsterskim i awangardowym miejscom oraz OFF Festiwalowi (jednemu z najbardziej popularnych wydarzeń muzycznych w Polsce) stolica Śląska odnotowała wzrost liczby wyszukiwań o ponad 90% względem ubiegłorocznego sezonu. Również i tego lata na pierwszych miejscach rankingu znalazły się metropolie takie jak Warszawa, Kraków i Wrocław. Nie jest to żadną niespodzianką – miasta te oferują wiele atrakcji, klimatyczne miejsca i wyśmienite restauracje z tradycyjną kuchnią polską. Dzięki infrastrukturze lotniczej są one również kluczowymi węzłami komunikacyjnymi dla dalszych podróży.

Polskie wybrzeże, co może być zaskoczeniem, nie zachwyciło zagranicznych turystów, być może z powodu pogody, która nie zawsze umożliwia opalanie się na plaży. Najpopularniejsze kurorty nad morzem, takie jak Gdańsk, Kołobrzeg i Międzyzdroje, odnotowały wyraźny spadek liczby odwiedzających w porównaniu do poprzedniego sezonu – w przypadku Świnoujścia, jest to aż o 61% mniej wyszukiwań niż w poprzednim roku.

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Celem KAYAK.pl  jest pomoc podróżnikom z całego świata w podejmowaniu świadomych i pewnych decyzji dotyczących ich podróży. Jak pokazuje nasz raport, Polskę chętnie odwiedzają turyści z nawet najbardziej odległych zakątków świata jak Meksyk czy Australia. Może to być efektem kampanii takich jak #VisitPoland zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki, w którą zostali zaangażowani vlogerzy podróżniczy m.in. z Kanady, Meksyku, Japonii czy Hiszpanii. Jesteśmy przekonani, że takie projekty pomagają budować świadomość na temat Polski wśród obcokrajowców i zachęcają ich do odkrywania tego pięknego kraju oraz sprawdzenia, jak wiele ma do zaoferowania”.

UWAGI
Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania lotów i hoteli na KAYAK.pl w przedziale czasowym  1.01.2018-31.08.2018 oraz 1.01.2017-31.08.2017 dla podróży w przedziale czasowym 1.06.2018-31.08.2018 (okres wakacyjny) i 1.06.2017-31.08.2017. Przedstawione ceny biletów lotniczych dotyczą podróży w dwie strony w klasie ekonomicznej dla 1 dorosłego podróżnego i są podane w złotówkach (PLN) zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 11 września 2018 roku. Ceny mogą ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być już dostępne.

*https://warsawtour.pl/wp-content/uploads/2018/08/Turystyka_w_Warszawie_Raport_2017.pdf