Egzotyczne kierunki oddalone o zaledwie 3 strefy czasowe od Polski

Jet lag może wydawać się nieodłącznym i przykrym elementem długich podróży lotniczych. Zmiana stref czasowych sprawia, że nawet przez kilka dni po locie, podróżni mogą cierpieć na bezsenność w nocy lub zmęczenie w ciągu dnia. Dla Polaków, którzy marzą o egzotycznych kierunkach bez dokuczliwych oznak zmiany stref czasowych, KAYAK.pl przygotował kilka wskazówek, jak mądrze zaplanować podróż, aby uniknąć jet lagu i móc w pełni wykorzystać wakacyjny czas.

Najlepsze miejsca na podróż bez zmęczenia

Dobrze przemyślany wybór kierunku pozwoli podróżnym uniknąć zmęczenia spowodowanego zmianą stref czasowych. Kapsztad, choć oddalony od Warszawy o ponad 9 tysięcy kilometrów, znajduje się dokładnie w tej samej strefie czasowej, co Polska latem. Może to wydać się zaskakujące, szczególnie biorąc pod uwagę, w jak wyjątkowym regionie znajduje się miasto — blisko trzy czwarte gatunków tam obecnych jest unikalnych dla tej części świata. Innym miejscem odpowiednim dla miłośników przyrody będzie Madagaskar — z zaledwie godzinną różnicą podróżni z Polski mogą podziwiać niepowtarzalną faunę, ciesząc się pełnymi pokładami energii przez cały pobyt.

Polacy mogą również korzystać z uroków tropikalnych wysp i lazurowego morza bez przekraczania trzygodzinnej różnicy czasu i wysyłania zegara biologicznego na karuzelę. Wystarczy, że zmierzą w kierunku Mahé na Seszelach, gdzie mogą dotrzeć średnio za 2323 złote za lot w dwie strony. Warto rozważyć również Mauritius (dwie godziny różnicy), jednak średnia cena biletów lotniczych z Polski osiąga 3 100 złotych, dlatego podróżni wybierający ten kierunek muszą liczyć się z wyższymi kosztami wakacji.

Gdzie skorzystać z egzotycznej pogody bez jet lagu

Tableka z kierunkami podróży

Jak uniknąć jet lagu na innych trasach:

  • Podróżni powinni przygotować swój organizm do zbliżającej się zmiany czasu już na kilka dni przed podróżą. Podróżując na wschód, należy kłaść się spać i wstawać wcześniej niż zwykle. Odwrotnie podróżując na zachód – dobrze wtedy stopniowo opóźniać zegar biologiczny poprzez chodzenie spać i wstawanie później niż normalnie.
  • Rytm okołodobowy może być regulowany również godzinami posiłków: podczas podróży pomocne będzie jedzenie śniadania zgodnie z lokalnym czasem na miejscu.
  • W nowym miejscu podróżni powinni maksymalnie korzystać ze słonecznej pogody w ciągu dnia. Ekspozycja na światło słoneczne pomoże bowiem przestawić organizm na nowy czas.

UWAGI:
Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania lotów na KAYAK.pl między 1.06.201 a 6.06.2017, dotyczące podróży między 1.01.2017 a 31.12.2017 oraz wyszukiwania hoteli na wszystkich stronach KAYAK dla terminów podróży między 1.01.2017 a  31.12.2017. Średnie ceny połączeń lotniczych zostały podane w PLN dla połączeń w dwie strony w klasie ekonomicznej dla jednej osoby. Średnie ceny hoteli zostały podane za noc w pokoju dwuosobowym w 3-4-gwiazdkowych hotelach. Ceny mogą ulec zmianom, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.