66% Polaków nigdy nie słyszało o chatbotach

Jak wynika z danych zgromadzonych w analizie Mobile Travel Report przez KAYAK.pl, wzrasta popularność i wykorzystanie chatbotów — programów komputerowych, które w aplikacjach, takich jak np. Facebook Messenger, prowadzą zautomatyzowane konwersacje z użytkownikami i odpowiadają na ich pytania.

Biorąc pod uwagę fakt, że aż 66% ankietowanych Polaków nigdy nie słyszało o chatbotach, można wnioskować, że droga do pełnego wykorzystania tej technologii wśród polskich użytkowników będzie długa. Jak łatwo się domyślić, technologia cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród młodszego pokolenia. 55% ankietowanych w wieku od 18. do 24. roku życia słyszało już o chatbotach, natomiast po 65. roku życia liczba ta spada do zaledwie 25%.

W jakich sytuacjach Polacy najchętniej sięgają po pomoc chatbotów?

Dokładnie połowa ankietowanych wykorzystuje je do robienia zakupów w Internecie (50%). Wielu Polaków to właśnie przez chatboty nawiązują kontakt z obsługą klienta (43%) i planuje swoje wakacje (28%). Polscy ankietowani najrzadziej używają chatbotów do zamawiania taksówek.

Mimo że technologia botów nie jest szeroko rozpowszechniona, polscy ankietowani dostrzegają jej potencjał i korzyści, jakie mogą płynąć z jej zastosowania. Jako ich główną zaletę 50% ankietowanych postrzega osiągalność przez całą dobę, a nie tylko w wyznaczonych godzinach. 39% Polaków docenia również ich efektywność i przyznaje, że szukanie informacji na własną rękę zajmuje więcej czasu.

Bezpieczeństwo danych budzi najwięcej wątpliwości

Nowe technologie często spotykają się z początkowym sceptycyzmem użytkowników i chatboty nie są tu wyjątkiem. Polacy podają ku temu następujące powody:

  • bezpieczeństwo danych (38%)
  • obawa przed byciem niezrozumianym (27%)
  • preferowanie komunikacji z ludźmi (22%)
  • obawa przed zmanipulowaniem rozmowy (20%)

Wiele osób wciąż nieufnie podchodzi do wykorzystywania chatbotów i ich możliwości. Warto jednak dla porównania spojrzeć na dynamiczny rozwój internetowych biur podróży i wyszukiwarek, by uświadomić sobie, jak szybko nowe technologie podbijają rynki.   

Mobile Travel Report 2017

W analizie KAYAK Mobile Travel Report zgromadzone zostały również dane na temat różnic w korzystaniu z serwisu na komputerze lub laptopie oraz w aplikacjach mobilnych na iPhone’a i Androida. Niezależnie od platformy, w której użytkownicy dokonują rezerwacji, ulubionym celem podróży Polaków jest Bangkok.

Użytkownicy smartfonów z systemem iOS chętniej niż inni wyszukują luksusowych hoteli – 20% wszystkich wyszukiwań noclegów na iPhone’ach dotyczy hoteli 5-gwiazdkowych, z kolei na komputerze lub laptopie oraz na smartfonach z Androidem wyszukiwania te stanowią 13%. Większą popularnością wśród użytkowników, którzy wyszukują noclegów na komputerze lub laptopie oraz w aplikacji mobilnej na Androidzie (21% i 20%), cieszą się natomiast hotele 2-gwiazdkowe.

Uwagi:

Powyższa analiza powstała w oparciu o dane zebrane w ankiecie we współpracy z firmą Opinium Research. Badanie zostało przeprowadzone w 11 krajach europejskich: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polsce, Rosji, Francji, Irlandii, Holandii oraz we Włoszech. Do Badania wykorzystano min. 1 000 prób na każdy kraj. Podstawą statystyki dotyczącej użytkowników chatbota KAYAK są wyszukiwania za pomocą komunikatora KAYAK Facebook Messenger oraz KAYAK Skill w przypadku asystenta głosowego Amazon Alexa w okresie między czerwcem 2016 r. a kwietniem 2017 r. Profile podróżnych powstały w oparciu o wyszukiwania lotów i hoteli na KAYAK.pl w 2016 r.

Badanie dotyczące chatbotów zostało przeprowadzone na zlecenie KAYAK przez firmę Opinium Research  między 24 a 28 marca 2017 r. wśród 1001 dorosłych Polaków (wywiady on-line). Wyniki pochodzą z próby reprezentatywnej.

Podobne
85% Polaków wierzy, że związek na odległość może przetrwać

85% Polaków wierzy, że związek na odległość może przetrwać

Utrzymanie związku na odległość potrafi być bardzo trudne. Jednak Polacy wydają się być przekonani o tym, że rozłąka tylko wzmacnia...
KAYAK Polska
Wakacje w kraju? Coraz więcej Polaków wybiera tę opcję

Wakacje w kraju? Coraz więcej Polaków wybiera tę opcję

Urlop w Polsce W tym roku Polacy jeszcze chętniej planują spędzić urlop w kraju – o 32% wzrosła liczba wyszukiwań...
KAYAK Polska
Plażowanie górą! Tak tegoroczny urlop spędzi 55% Polaków

Plażowanie górą! Tak tegoroczny urlop spędzi 55% Polaków

To już pewne – nie ma nic lepszego niż słońce, złoty piasek i woda, aby przyjemnie spędzić letni urlop. W...
KAYAK Polska
Wymarzone Wakacje Wszystkie
7 miejsc na urlop nad morzem z dzieckiem

7 miejsc na urlop nad morzem z dzieckiem

Wybór idealnego miejsca na urlop nad morzem to spore wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców. Gdzie jechać, by zapewnić zarówno tym młodszym,...
KAYAK Polska
Gdzie na narty w Polsce w 2020? 8 pomysłów na zimowy wypad

Gdzie na narty w Polsce w 2020? 8 pomysłów na zimowy wypad

Jak co roku z niecierpliwością odliczasz dni do zimowego szaleństwa na stoku? Nie wiesz, gdzie wybrać się na narty w...
KAYAK Polska