Co drugi Polak woli podróż od tradycyjnych świąt

Niezależnie od sposobu spędzania przerwy świątecznej – w domu czy w podróży – Polacy najbardziej cenią sobie czas spędzony z rodziną – wynika z najnowszego raportu KAYAK.pl. Wyszukiwarka przeprowadziła ankietę, w której Polacy odpowiedzieli na pytania związane z podróżowaniem w okresie świątecznym: od Bożego Narodzenia poprzez Nowy Rok po dzień Trzech Króli.

Niemal połowa Polaków wyrusza w drogę, aby spędzić święta z rodziną

Jak wynika z ankiety, 48% Polaków wyjeżdża, aby dołączyć do swoich bliskich we wspólnym świętowaniu. Największy odsetek spośród osób, które wyruszają w drogę w okresie bożonarodzeniowym na co dzień mieszka w centralnej części Polski (województwie mazowieckim i Łodzi) oraz w regionie północno-zachodnim (województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie). Zaledwie 14% ankietowanych podróżuje w święta rekreacyjnie, a ponad jedna trzecia Polaków (35%) zostaje na ten okres w domu.

Zapytani, czy ustanowienie szóstego stycznia jako dnia wolnego od pracy wpłynęło na ich plany, Polacy stwierdzili, że zwiększyło ich chęć wyjazdu z domu (46%). Z kolei według 39% respondentów dodatkowy dzień wolny nie wpłynął na ich plany turystyczne.

69-procentowa większość Polaków uważa, że okres bożonarodzeniowy jest dobrą okazją do podróżowania

Chociaż zaledwie 14% Polaków podróżuje rekreacyjnie w okresie Bożego Narodzenia, wyniki ankiety pokazały, że perspektywa ucieczki przed świątecznym zamieszaniem jest kusząca dla wielu osób. Aż 50% respondentów byłoby gotowych przeznaczyć pieniądze, które normalnie wydają na świąteczne jedzenie, dekoracje czy prezenty, aby zamiast tradycyjnego spędzania świąt wybrać się w podróż. Zapytani, dlaczego uważają przerwę zimową za dobry czas na wyjazd (69% badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem), Polacy podkreślają, że jest to świetny sposób, aby w nowym otoczeniu ciekawie spędzić czas z najbliższymi. Jak widać, nawet dla osób, które chciałyby uniknąć świątecznych przygotowań i celebracji, największą korzyścią jest uatrakcyjnienie czasu z rodziną (47%). Polacy doceniają świąteczne podróże także jako najlepszy w tym okresie sposób na odpoczynek (35%) oraz widzą potencjał dodatkowych dni wolnych, które umożliwiają dłuższe wyjazdy (33%).

Spośród 69% Polaków, którzy uważają przerwę bożonarodzeniową i noworoczną za atrakcyjny czas na wyjazd, największa grupa wybrała się w tym okresie w podróż już kilka razy (37%), jedna czwarta wyjeżdżała w celach turystycznych wiele razy (25%), a zaledwie 11% podróżuje w każde święta.

Polacy przeznaczają na prezenty średnio 316 złotych

Gdy przychodzi do obdarowywania się prezentami, największy odsetek Polaków (35%) wydaje na ten cel powyżej 400 zł. Jedna trzecia ankietowanych kupuje podarunki warte od 251 do 400 zł (31%) a niemal jedna czwarta przeznacza mniej, między 101 a 250 zł.

Co ciekawe, aż 69% badanych jest gotowych zastąpić tradycyjne prezenty świąteczne rodzinną wycieczką, w tym 37% osób zrobiłoby to jedynie pod warunkiem znalezienia atrakcyjnych ofert cenowych na loty, hotel czy wycieczkę, a 32% niezależnie od kosztów. Z kolei kierunek podróży nie jest dla Polaków istotny – większość chce po prostu wyjechać daleko, aby odpocząć od okołoświątecznego zamieszania. Specjalnie dla nich KAYAK.pl przygotował listę najtańszych kierunków podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na liście trzech najkorzystniejszych cenowo kierunków lotniczych znalazły się Sztokholm (206 zł), Oslo (264 zł) oraz Manchester (309 zł). Polacy znajdą również atrakcyjne ceny połączeń – za mniej niż 400 zł w obie strony – do Berlina i Mediolanu, które zamykają top 5 najtańszych miast.

Vera Pershina, Rzecznik prasowy KAYAK.pl komentuje: „Okres bożonarodzeniowy i noworoczny to wyjątkowy czas dla wielu osób. W KAYAK bardzo ciekawi nas, jak wpływa on na plany turystyczne Polaków. Bardzo cieszy nas, że tak wielu z nich uważa, że to świetna okazja na rodzinny wyjazd lub jest gotowa podarować najbliższym podróż zamiast tradycyjnych prezentów. Dla osób, które szukają inspiracji, przygotowaliśmy listę najtańszych kierunków lotniczych w te Święta. Oferujemy również funkcję Explore, w której można znaleźć loty w określonym budżecie”.

UWAGI
Analiza powstała w oparciu o wyniki badania opinii przeprowadzonego przez Opinium Research między 20 a 22 listopada 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków. Zestawienie najtańszych kierunków powstała w oparciu o wyszukiwania lotów z Polski na KAYAK.pl między 1.01.17-29.11.17 dla podróży między 23.12.2017-7.01.2018. Średnie ceny zostały podane dla lotów w dwie strony dla jednej osoby w klasie ekonomicznej. Ceny mogą nie być aktualne, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.