Mniej wyszukiwań lotów na piątek 13-ego!

Przesądy w świadomości Polaków

Mało kto nie unika siadania na rogu stołu czy witania się przez próg. Podobnie z chuchaniem na znalezionego grosika czy łapaniem guzika na widok kominiarza. Piątek trzynastego nie jest wyjątkiem. Nasza najnowsza analiza wykazała bowiem, że Polacy wolą nie kusić losu i niechętnie dokonują rezerwacji lotów na ten dzień owiany złą sławą. Jednocześnie linie lotnicze wydają się szukać sposobów na zapełnienie pustych miejsc, dzięki czemu podróżni mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne ceny połączeń. Jednak piątek trzynastego to nie jedyny lęk, który może zatrzymać ich w domu. Przygotowaliśmy dodatkowo listę najciekawszych przesądów z różnych krajów.

Nasze dane pokazują, że Polacy ostrożnie wybierają termin podróży i starają się nie igrać z losem unikając wyjazdów w piątek 13-ego. Liczba wyszukiwań połączeń lotniczych na ten dzień spadła o 37% w porównaniu z analogicznym, drugim piątkiem miesiąca rok wcześniej (15 stycznia 2016).

Dobry czas na latanie

Wygląda na to, że linie lotnicze dysponują nadmiarem wolnych miejsc tego dnia i dlatego oferują korzystne ceny tym, którzy nie mają nic przeciwko podróży w pechowy piątek. Największa oszczędność czeka na osoby rozważające wizytę w Paryżu, dokąd bilety są tańsze nawet o 26% w porównaniu ze średnią ceną w każdy inny piątek miesiąca: kosztują średnio jedynie 134 złote, podczas gdy średnia cena w miesiącu wynosi 181 złotych. Podróżni, którzy nie obawiają się stawić czoła przesądom, mogą zaoszczędzić również 11% wybierając lot do Lizbony lub 7% lecąc do Rzymu. Wyniki analizy są szczególnie zaskakujące, gdy weźmie się pod uwagę, że piątki są zazwyczaj jednymi z najdroższych dni wylotu.  

Co kraj, to obyczaj

Jednak najbardziej pechowy dzień roku nie jest jedynym przesądem powracającym w codziennym życiu. Oto nasze zestawienie najbardziej fascynujących wierzeń i lęków z różnych krajów.

  • Podobnie jak w Polsce, również na Łotwie za zły znak uznawane jest zawrócenie do domu, gdy już rozpoczęło się podróż. Jeśli jednak nie da się uniknąć powrotu po zapomniany portfel czy paszport, należy spojrzeć w lustro, podczas gdy będący w tej samej sytuacji Polacy, muszą na chwilę usiąść w domu, aby odczarować urok.

  • Z kolei Rosjanie przed podróżą siadają na walizce – wierzą bowiem, że przyniesie im to szczęście w drodze i pozwoli bezpiecznie powrócić.

  • Według japońskiego przesądu, nie należy zamiatać domu zaraz po wyruszeniu w podróż jednego z bliskich. Byłoby to równoznaczne z “wymiataniem” jego szczęścia i mogłoby sprawić, że bliska osoba nie wróci szczęśliwie. Istnieją również inne wierzenia związane z zamiataniem – wprowadzając się do nowego mieszkania nie należy wymiatać niczego nową miotłą, dopóki nie wmiecie się czegoś do środka – chyba że ktoś chce pozbyć się dobrych duchów z nowego miejsca.

  • Zależnie od kraju różnią się także liczby, które uznawane są za pechowe. Większość zachodnich kultur uważa 13 za liczbę przynoszącą nieszczęście, jednak we Włoszech jest to 17. Bowiem rzymski zapis liczby – XVII – to anagram dla słowa VIXI, które oznacza “żyłem” i uznawane jest za eufemizm dla stwierdzenia “nie żyję”. Tymczasem zgodnie z chińskimi wierzeniami, to czwórka przynosi pecha, ponieważ brzmi podobnie do słowa “śmierć”. Z tego powodu bardzo często w chińskich budynkach może nie być pięter z tą cyfrą.

  • Odwiedzając Portugalię nie należy chodzić tyłem. Mogłoby to niepotrzebnie pokazać diabłowi obraną trasę.

  • Norwegowie rzucają klątwę na osobę wyruszającą w podróż, żegnając ją słowami “Tvi, tvi”. Według powszechnego przekonania, złe duchy nie będą zainteresowane podróżnikiem, na którego już rzucono złe słowo i nie zaszkodzą mu podczas wyprawy.

  • Nie można także zapomnieć o miejscach, które słyną z przesądów: turyści muszą wrzucić monetę do fontanny di Trevi czy potrzeć pierś pomnika Szekspirowskiej bohaterki Julii będąc w Weronie. Podobnie odwiedzając Cork w Irlandii, należy pocałować Blarney Stone, a w Pradze dotknąć tabliczki pod pomnikiem św. Jana Nepomucena na Moście Karola.

UWAGI

Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania lotów na KAYAK.pl między 1.01.2016 a 31.12.2016 dla terminów podróży między 1.01.2017 i 31.01.2017 z porównaniem danych dla 13.01.2017 oraz wszystkich piątków w styczniu. Piątek 13.01.2016 został również porównany do analogicznego piątku w 2016 roku (15.01.2016 – w oparciu o wyszukiwania lotów na KAYAK.pl między 1.01.2015 i 31.12.2015). Ceny podane są w złotówkach i dotyczą lotu w obie strony  klasie ekonomicznej dla jednej osoby. Ceny mogą ulec zmianie lub mogą nie być już dostępne. Wysokość oszczędności nie jest gwarantowana.