85% Polaków wierzy, że związek na odległość może przetrwać

Utrzymanie związku na odległość potrafi być bardzo trudne. Jednak Polacy wydają się być przekonani o tym, że rozłąka tylko wzmacnia uczucia: 25% badanych wierzy, że dla prawdziwej miłości odległość nie jest przeszkodą. Jak jeszcze objawia się romantyczna natura Polaków? Z okazji wprowadzenia nowego narzędzia KAYAK Spotkania, wyszukiwarka zapytała o różne aspekty łączące podróżowanie i uczucia.

Dla co czwartego Polaka wakacyjny romans zaowocował poważnym związkiem

Niemal co druga z ankietowanych osób (48%) przyznała, że w czasie podróży choć raz zdarzył się jej wakacyjny romans. Co więcej, aż 36% zapytanych Polaków przyznało, że choć nigdy nic takiego nie przeżyło, chciałoby zakochać się w osobie spotkanej w podróży. W obu przypadkach odpowiedzi zdecydowanie różnią się zależnie od płci. Największa grupa mężczyzn (30%) wakacyjnego zauroczenia doświadczyła kilkakrotnie. Z kolei w przypadku kobiet romans najczęściej pozostaje w sferze fantazji – to właśnie żeńska część ankietowanych najczęściej deklaruje (43%), że nie miała okazji zakochać się na wakacjach, choć by tego chciała.

O uczuciowości Polaków doskonale świadczą też inne deklaracje: aż 44% Polaków przyznało że podczas podróży spotkało miłość swojego życia. Dla co czwartego z zapytanych wakacyjny romans zmienił się w coś znacznie poważniejszego – 24% respondentów poślubiło lub było przez dłuższy czas w związku z poznaną podczas podróży osobą.

Tylko 15% Polaków nie wierzy w związki na odległość

Dla par mieszkających daleko od siebie odległość jest jednym z głównych problemów w utrzymaniu kontaktu – jednak jak „daleko” to już „za daleko”? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez KAYAK.pl, Polacy należą do grona romantyków: co czwarty (25%) z ankietowanych przyznał, że dystans nie ma znaczenia, a miłość jest w stanie przerwać każdą odległość. Druga najliczniejsza grupa (16%) uznaje związek za możliwy, jeśli dystans nie przekracza 250 km – ich zdaniem szansę mają więc pary, które dzieli odległość jak z Warszawy do Częstochowy. Kolejne 16% respondentów myśli jednak, że zakochane osoby nie powinny być zmuszone pokonywać trasy dłuższej niż 100 km, czyli mniej więcej tyle, ile oddalone od siebie są Kraków i Katowice. Co ciekawe, 15% ankietowanych odpowiedziało, że związki na odległość nigdy nie działają, a do najmniejszych optymistów należą mieszkańcy Warmii i Mazur – aż 21% respondentów z tego regionu nie wierzy w powodzenie tego typu relacji.

Według ankiety większość Polaków (56%) będących w związku, który dzieli odległość, odwiedza swoją drugą połówkę co tydzień – najczęściej spośród wszystkich ankietowanych 9 krajów. 18% widzi się zaś przynajmniej raz w miesiącu. Na miejsce spotkania zdecydowana większość zapytanych najchętniej wybiera swoje miasto (86%) lub miasto partnera albo partnerki (53%), jednak co piąty (18%) z ankietowanych Polaków korzysta z okazji, żeby razem ze swoją drugą połówką odwiedzić nowe miejsca.

KAYAK Spotkania łączy osoby w związkach na odległość

Nie ma wątpliwości, że pary mieszkające w różnych miejscach muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z utrzymaniem kontaktu. Jak pokazują wyniki ankiety, Polacy wydają średnio 5573 zł na podróże, rozmowy telefoniczne i inne wydatki wynikające z odległości dzielącej ich od partnerów. I choć największa grupa (19%) przeznacza w tym celu między 1001 zł a 2000 zł, część ankietowanych (6%) dla utrzymania relacji jest gotowa wydać nawet ponad 10000 zł. Wyszukiwarka KAYAK postawiła sobie za cel sprawienie, by bycie w związku na odległość  było bardziej przyjazne dla portfela. Dzięki nowemu narzędziu KAYAK Spotkania pary mieszkają z dala od siebie, mogą łatwo znaleźć najlepsze miejsca spotkań – takie, do których równie łatwo dostać się obu stronom, a ceny biletów lotniczych są bardzo przystępne.

Planując kolejne spotkanie, wystarczy wprowadzić oba lotniska wylotu na KAYAK.pl/spotkania, a KAYAK przeszuka ponad 200 najpopularniejszych kierunków podróży i znajdzie do 20 przystępnych cenowo miejsc spotkań. Użytkownicy mogą filtrować wyniki według ceny, aby znaleźć bilety lotnicze w zasięgu swojego budżetu. Wyniki można łatwo przesłać drugiej połówce, udostępniając je za pomocą aplikacji Facebook lub Messenger albo publikując bezpośrednio w mediach społecznościowych.

Przykładowo dwóm osobom, żyjącym w Warszawie i Barcelonie, narzędzie proponuje krótki wypad do Rzymu, pokazując loty kosztujące łącznie 569 zł*. Z kolei para mieszkająca po dwóch stronach oceanu – na przykład w Warszawie i Nowym Jorku – może spotkać się w Lizbonie, wydając przy tym jedynie 1826 zł* na bilety lotnicze.

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Jak pokazują nasze dane, wielu Polaków uwielbia wakacyjne romanse. Jednak gdy wakacyjne emocje opadają, często przychodzi zmierzyć się z rzeczywistością związku na odległość – w tym z dystansem, który może być przeszkodą w utrzymaniu relacji. Aby pomóc parom pewnie planować wspólne podróże, stworzyliśmy narzędzie KAYAK Spotkania, które pozwala łatwo znaleźć miejsce następnego spotkania niezależnie od dzielącej odległości. To coś przydatnego jednak nie tylko dla osób będących w związku na odległość – z KAYAK Spotkania mogą korzystać także znajomi i rodziny, które nie mieszkają w tym samym mieście”.

Uwaga: *Ceny lotów bazują na wyszukiwaniach przeprowadzonych na www.kayak.pl/spotkania/pl-pl 19.07.18 roku, dla lotów w obie strony w październiku i listopadzie 2018 roku. KAYAK Spotkania wyświetla wartości bazujące na pamięci cache na podstawie wcześniejszych wyszukiwań użytkowników. Ceny mogą się różnić i mogą nie być już dostępne. KAYAK Spotkania jest dostępny na wybranych stronach KAYAK: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Francja, Polska i Hiszpania. Ankieta została przeprowadzona przez Opinium w dniach 2-3 lipca 2018 roku wśród 1003 dorosłych z Polski.

Podobne
Ile zdjęć podczas wyjazdu robią podróżnicy z Polski?

Ile zdjęć podczas wyjazdu robią podróżnicy z Polski?

Wraz z rozpoczęciem kampanii KAYAK Travel Pro, zorganizowanej we współpracy ze światowej sławy fotografem Mattiasem Klumem, eksperci serwisu zapytali Polaków...
Ola P.
Polacy lubią „pamiątki” z hotelu

Polacy lubią „pamiątki” z hotelu

Podczas idealnego pobytu w hotelu, goście czują się w nim równie komfortowo, jak u siebie w domu. Parę drobiazgów, zabranych...
Ola
Wakacje w kraju? Coraz więcej Polaków wybiera tę opcję

Wakacje w kraju? Coraz więcej Polaków wybiera tę opcję

Urlop w Polsce W tym roku Polacy jeszcze chętniej planują spędzić urlop w kraju – o 32% wzrosła liczba wyszukiwań...
Ola
Wymarzone Wakacje Wszystkie
7 miejsc na urlop nad morzem z dzieckiem

7 miejsc na urlop nad morzem z dzieckiem

Wybór idealnego miejsca na urlop nad morzem to spore wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców. Gdzie jechać, by zapewnić zarówno tym młodszym,...
Ania Halagarda
Gdzie na narty w Polsce w 2020? 8 pomysłów na zimowy wypad

Gdzie na narty w Polsce w 2020? 8 pomysłów na zimowy wypad

Jak co roku z niecierpliwością odliczasz dni do zimowego szaleństwa na stoku? Nie wiesz, gdzie wybrać się na narty w...
Ania Halagarda