Ile kosztuje tydzień parkingu na polskich lotniskach?

Niemal jedna piąta ankietowanych Polaków (19%) przyznaje, że podczas wakacji najczęściej oszczędza na transporcie. Bez wątpienia dotyczy to także kosztów pozostawienia auta na lotniskowych parkingach. Czy jednak ich ceny są rzeczywiście tak wysokie, jak się powszechnie uznaje?

Tydzień w sam raz

Według danych CBOS, urlop Polaków trwa najczęściej tydzień. Taki dłuższy wypad pociąga już za sobą konieczność zabrania większego bagażu. I tu pojawia się pytanie – czy na lotnisko pojechać wygodnie własnym samochodem i zostawić go na parkingu, czy jednak skorzystać z komunikacji miejskiej i nie martwić się o dodatkowe koszty parkingu? Dla niektórych cena może być decydująca. Jak pokazuje analiza KAYAK.pl, średni koszt tygodniowego postoju na parkingach przy lotniskach w Polsce to około 93 złote. Jeżeli jednak odejmiemy najdroższą opcję z zestawienia (ten na warszawskim Okęciu jest aż 6 razy droższy od najtańszego w Gdańsku!) przeciętnie zapłacimy już 77 złotych.

Najbardziej korzystne cenowo są parkingi w portach lotniczych w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie oraz Pyrzowicach. Za siedmiodniowy postój naszego samochodu zapłacimy tam średnio 53 złote – ceny wahają się od 39 zł do 69 zł. Warto dodać, że najmniejsze pod względem liczby obsługiwanych podróżujących lotniska z zestawienia, rzeszowskie i zielonogórskie, są całkowicie bezpłatne. Po drugiej stronie zestawienia znalazły się porty lotnicze w Łodzi i Bydgoszczy, które po Okęciu (250 zł za tydzień parkingu) najmocniej nadszarpną wakacyjny budżet – tygodniowy koszt postoju to odpowiednio 125 zł i 100 zł.

Jakie są ceny dojazd komunikacją miejską z centrum każdego miast do pobliskich portów lotniczych? Okazuje się, że każde lotnisko jest świetnie skomunikowane transportem publicznym, bądź też prywatnym jak w przypadku warszawskiego Modlina. Ceny biletów komunikacji miejskiej wahają się między 3 a 6 złotych, jedynie we Wrocławiu koszt wynosi 10 złotych. Na lotnisko Warszawa Modlin łatwo dostaniemy się autobusem obsługiwanym przez prywatnego przewoźnika – koszt takiego przejazdu to od 9 do 36 złotych, w zależności od tego z jak dużym wyprzedaniem podróżni zarezerwują bilety.

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Podróżni mogą obawiać się kosztów zostawienia samochodu na lotnisku na czas wyjazdu, ale jak pokazuje nasza analiza – w wielu wypadkach niesłusznie. Wiele portów lotniczych oferuje tygodniowy parking w cenie kilkudziesięciu złotych, a lotniska w Rzeszowie i Zielonej Górze zapewniają taki postój bezpłatnie. Nie powinny też dziwić wyższe koszty na największym polskim lotnisku, które niezmiennie od lat obsługuje około 30% wszystkich pasażerów podróżujących z kraju. Podróżni, którzy wolą tę kwotę przeznaczyć na drobne przyjemności u celu podróży bez problemu dostaną się na każde z lotnisk komunikacją miejską”.

UWAGI:

Analiza kosztów parkingowych została sporządzona na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych lotnisk w dniach 14 – 15 marca 2019 roku. Podane ceny są orientacyjne, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.
Informacja CBOS o przeciętnej długości urlopu Polaków z raportu „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2017 roku i plany na rok 2018” dostępnym tutaj. Informacje dotyczące liczby obsłużonych pasażerów pochodzą z danych ULC dostępnych tutaj.