Hotel czy apartament? Sprawdzamy, gdzie opłaca się zarezerwować dany typ noclegu

Znalezienie idealnej równowagi między komfortem a ceną to jedno z najtrudniejszych zadań podczas poszukiwania noclegu. Wyszukiwarka KAYAK.pl zebrała dane o średnich kosztach wynajmu pokojów w 3- i 4-gwiazdkowych hotelach, a także apartamentów lub domów wakacyjnych w miejscach najchętniej odwiedzanych przez podróżnych z Polski. Zestawienie ma na celu ułatwienie planowania wyjazdu turystom, którzy szukają oszczędności podczas podróży.

Ceny pokoi hotelowych w ulubionych miastach Polaków
Spośród dziesięciu najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów europejskich miast Londyn wyróżnia się najwyższymi kosztami wynajęcia pokoju hotelowego w przeliczeniu na metr kwadratowy. W stolicy Wielkiej Brytanii średnia cena pokoju w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym wynosi 33,19 zł/m2, czyli niemal trzy razy więcej niż w najtańszym mieście zestawienia – Pradze, gdzie za podobny pokój płaci się średnio 11,09 zł/m2.

Najdroższe w rankingu Londyn i Paryż są jednocześnie tymi miastami, w których powierzchnia pokoju hotelowego jest najmniejsza i wynosi średnio 19 m2, czyli o 14% mniej niż w innych najchętniej wybieranych przez Polaków miast. Średni koszt wynajmu poniżej 15 zł/m2 utrzymuje się tylko w trzech miastach zestawienia: Pradze, Budapeszcie i Porto.

W których miastach wynajem apartamentu to dobry pomysł?
Z analizy wynika, że w wielu popularnych europejskich miastach można wynająć znacznie większy apartament lub dom wakacyjny w zbliżonej lub nieco wyższej cenie niż pokój hotelowy. Co więcej, również w przypadku apartamentów najtańszymi miastami są Budapeszt, Praga i Porto. W tych miejscowościach średni koszt wynajmu apartamentu utrzymuje się poniżej 7,50 zł/m2. To niemal cztery razy mniej niż w przypadku najdroższego miasta rankingu – Amsterdamu, gdzie za wynajem apartamentu o zbliżonej wielkości zapłacimy średnio 26,39 zł/m2.

Wybór tego typu noclegu może opłacić się też osobom planującym wyjazd do Wenecji, gdzie za apartament o wielkości zbliżonej do pokoju w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym podróżni zapłacą o połowę mniej niż za pobyt w hotelu. Taniej zatrzymać się w apartamencie niż w hotelu jest także w Budapeszcie i Rzymie. Uśredniając, w stolicy Węgier za 17% mniejszą kwotę można wynająć apartament 1,5 raza większy niż pokój w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym, a w stolicy Włoch apartament jest tańszy o 30% niż pokój hotelowy o tej samej wielkości.

Z danych wynika także, że podróżni wybierający się do Londynu, płacąc o 12% więcej, mogą zatrzymać się w apartamencie dwa razy większym niż średni pokój hotelowy. Za to w Pradze oraz Paryżu osoby gotowe zapłacić nieco więcej za nocleg będą mogły wynająć apartament 1,5 raza większy niż pokój hotelowy, płacąc za to maksymalnie 10% więcej.

Spore różnice w cenach wynajmu noclegów
Pokoje w hotelach 3- lub 4-gwiazdkowych w Nowym Jorku są ponad 7 razy droższe niż podobne pokoje w miejscowości Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali. Nowojorskie ceny są też o ponad 30% wyższe niż w kolejnym mieście rankingu, czyli Tokio. Co więcej, pokoje hotelowe w Nowym Jorku należą do jednych z najmniejszych w zestawieniu.

Dubaj, znany jako kierunek luksusowych podróży, wyróżnia się największymi pokojami hotelowymi. Ich średnia powierzchnia wynosi 44 m2, czyli o 70% więcej niż powierzchnia typowego pokoju hotelowego w Nowym Jorku, przy czym – co może zaskakiwać – koszt wynajęcia pokoju pokoju hotelowego w Dubaju jest tylko 40% wyższy.

Średnia powierzchnia apartamentu w balijskiej Kucie to aż 200 m2, czyli 6 razy więcej niż średnia powierzchnia nowojorskich apartamentów, przy czym w indonezyjskim mieście kosztują one średnio 331 złotych mniej. Z zestawienia wynika też, że koszt wynajmu apartamentu w Nowym Jorku należy do najdroższych (średnio 30,39 zł/m2), za to najmniejsze mieszkania na wynajem czekają na turystów w Seulu (średnio 25 m2).

Dobrym pomysłem jest wynajęcie apartamentu w Tokio, gdzie pokoje hotelowe w obiektach 3- i 4-gwiazdkowych należą do jednych z najdroższych (trzecie miejsce w zestawieniu). W japońskiej stolicy koszt wynajęcia apartamentu jest o 32% niższy niż pokoju w hotelu, a ponadto apartament jest średnio niemal dwa razy większy niż pokój.

O wynajmie mieszkania lub domu wakacyjnego powinni pomyśleć też turyści wybierający się do Bangkoku, gdzie za cenę średnio 23% niższą można wynająć apartament o 20% większy niż pokój hotelowy, a także w Seulu, gdzie wynajęcie apartamentu o tej samej lub zbliżonej powierzchni jest średnio o 26% tańsze od pobytu w hotelu.

Vera Pershina, Dyrektor Regionalna KAYAK na Europę Wschodnią i kraje nordyckie komentuje: „w KAYAK staramy się pomagać podróżującym, tak aby podróżowali z pewnością, że w ramach wakacyjnego budżetu otrzymują najlepszą możliwą jakość. Choć z niepokojem obserwujemy rosnące ceny noclegów w hotelach najpopularniejszych miast, cieszy nas, że istnieją tańsze formy zakwaterowania, które można z łatwością znaleźć, o ile wie się, gdzie i czego należy szukać. Wynajem apartamentu do znakomity sposób na uzyskanie większej przestrzeni bez konieczności płacenia więcej, co z pewnością ucieszy rodziny i osoby podróżujące w grupach. Często to wręcz sposób na zaoszczędzenie pieniędzy! Dzięki zaznaczeniu odpowiedniego typu zakwaterowania w filtrach podczas wyszukiwania noclegu na KAYAK podróżni mogą zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do tych ofert, które odpowiadają ich indywidualnym potrzebom”.

Pełnowymiarowe infografiki znajdziesz tutaj:

UWAGI:
Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania hoteli w najpopularniejszych kierunkach podróży w Europie i na świecie w przedziale czasowym 1.01.2017-20.09.2017 i odnosi się do podróży planowanych w przedziale czasowym od 1.01.2017 do 31.12.2017. Zestawienie średnich kosztów wynajmu na metr kwadratowy danego typu zakwaterowania powstało w oparciu o zarejestrowane na KAYAK kliknięcia w przedziale czasowym 22.09.2016-22.09.2017 i dotyczy pokojów minimum dwuosobowych, w miejscowościach, dla których istnieje co najmniej 5 wyników dla każdego typu zakwaterowania. Ceny mogą ulec zmianom, mogą się różnić lub nie być już dostępne.