7 groszy za kilometr lotu?

Najtańsze i najdroższe trasy świata

Według naszej najnowszej analizy niektóre trasy są nawet osiem razy droższe od innych, w przeliczeniu na kilometr podróży. Poniżej przedstawiamy najbardziej i najmniej opłacalne połączenia spośród 100 najpopularniejszych tras z Polski, zarówno w skali Europy, jak i świata.

Warszawa-Wiedeń droższa o 150% od innych europejskich tras

Wśród europejskich połączeń znalazły się zarówno najtańsza, jak i najdroższa trasa całego zestawienia w przeliczeniu ceny na kilometr podróży. Ze wszystkich przeanalizowanych kierunków najgorzej wypadł Wiedeń ze średnią 56 groszy do zapłacenia za każdy z ponad tysiąca kilometrów dzielących Warszawę i austriacką stolicę. Z taką ceną Wiedeń okazał się również 150% droższy od europejskiej średniej, która wynosi 23 grosze. Na drugim miejscu znalazł się Zagrzeb, a tuż za nim Praga, Kopenhaga i Berlin ze średnimi cenami odpowiednio 54 gr, 49 gr, 47 gr i 45 gr za kilometr. Wszystkie najmniej opłacalne kierunki są również w pierwszej piątce miast z najkrótszym dystansem do pokonania – pokazuje to, że bliżej niekoniecznie oznacza taniej, szczególnie w przeliczeniu ceny na kilometr.

Najmniej korzystne cenowo trasy spośród najpopularniejszych połączeń w Europie

Jednak polscy podróżni mogą liczyć również na korzystne cenowo połączenia. Ze średnią na poziomie 7 groszy za kilometr, trasa do Oslo okazała się najlepsza cenowo nie tylko w skali Europy, ale i świata. Eindhoven (9 gr), Las Palmas de Gran Canaria (10 gr), Dublin (11 gr) i Bruksela (11 gr) znalazły się w pierwszej piątce najtańszych kierunków w zestawieniu. Jednak najpopularniejszym kierunkiem w Europie wśród Polaków jest trochę droższa Barcelona, ze średnią 15 gr za kilometr.

Najkorzystniejsze cenowo trasy z najpopularniejszych europejskich połączeń

Auckland jest najdłuższą i najtańszą trasą poza Europę

Przeprowadzona analiza pokazuje, że często długie trasy międzykontynentalne są znacznie korzystniejsze cenowo niż krótkie połączenia europejskie. Średnia cena za kilometr na trasach światowych wyniosła 15 gr, podczas gdy w Europie – 23 grosze, czyli o 35% więcej. Jednak także wśród najdłuższych tras zdarzają się mniej opłacalne połączenia – najdroższe z nich to Warszawa-Lima ze średnią ceną 28 groszy za kilometr. W najdroższej piątce znalazły się również Kathmandu (23 gr), Dubaj (22 gr), Zanzibar (21 gr) i New Delhi (20 gr).

Najmniej korzystne cenowo trasy z najpopularniejszych połączeń na świecie

Najdłuższą trasą w zestawieniu jest połączenie do Auckland, które razem z Dżakartą i Tajpejem, jest równocześnie najtańszą opcją wyjazdu poza Europę, ze średnią na poziomie zaledwie 10 groszy. Dla porównania – w tej samej cenie podróżni z Polski polecą do popularnego hiszpańskiego kurortu Las Palmas de Gran Canaria. Manila (4. miejsce) i Kuala Lumpur (5. miejsce) z ceną 11 groszy za kilometr zamykają piątkę najkorzystniejszych cenowo połączeń na świecie.

Najkorzystniejsze cenowo trasy spośród najpopularniejszych połączeń na świecie

UWAGA
Dane zostały zebrane na podstawie wyszukiwań lotów na KAYAK.pl między 1.06.2015 i 31.12.2016 dla terminów podróży między 1.01.2016 i 31.12.2016. Wyniki analizy oparte zostały na 50 najpopularniejszych trasach z wylotem z Warszawy do 100 miast w Europie i na świecie. Ceny przedstawiają cenę połączenia w przeliczeniu na kilometr lotu – średnia cena biletu została podzielona przez liczbę kilometrów dla podróży w dwie strony. Średnie ceny połączeń lotniczych zostały podane w PLN (przedstawione także w polskich groszach) dla lotu jednej osoby w dwie strony w klasie ekonomicznej. Ceny mogą ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.